AdultLife logo.

Zdravie

Niekedy sa zdá, že pre dobré fyzické zdraví stačí dobrá strava a pobyt v prírode. Nezabudni však, že sú aj ďalšie veci v tvojom vnútri, s ktorými si nedokážeš poradiť sám či sama. V takýchto prípadoch potrebuješ navštíviť lekára aj absolvovať preventívne prehliadky. 

Každá domácnosť by mala byť vybavená lekárničkou aj niektorými základnými liekmi pre prípad núdze. Nie sú však tvoje lieky náhodou už po dátume exspirácie? Aspoň raz za rok si tieto údaje skontroluj a staré lieky vráť do lekárne. No a o tom, čo ďalšie by nemalo chýbať ani u teba doma, sa dočítaš v našom článku 10 praktických tipov pre samostatné bývanie.

Prihlásenie sa k lekárovi

K novému lekárovi sa prihlásiš tak, že podpíšeš dohodu o poskytovaní všeobecnej ambulantnej starostlivosti platnej najmenej na šesť mesiacov. Prvá kópia tejto dohody je súčasťou tvojej zdravotnej dokumentácie a druhá sa odovzdáva buď tebe ako pacientovi alebo tvojmu zákonnému zástupcovi.

Na stránke slovensko.sk nájdeš okrem iného aj dôležité informácie v oblasti zdravotnej starostlivosti.

Preventívne prehliadky

Nehovorí sa nadarmo, že preventívna prehliadka môže zachrániť život. Nepoznáš jej hodnotu? Toto je 10 najčastejších diagnóz, ktoré môže odhaliť preventívna prehliadka, a tak zjemniť ich následky:

  • cukrovka,
  • chudokrvnosť,
  • vysoký krvný tlak,
  • nadváha a obezita,
  • porucha funkcie obličiek,
  • porucha funkcie pečene,
  • zápal v močových cestách,
  • porucha srdcového rytmu,
  • zvýšená hladina cholesterolu,
  • rakovina hrubého čreva.

Poisťovňa ti v súčasnosti hradí preventívne prehliadky u všeobecného lekára pre deti a dorast, všeobecného lekára pre dospelých, zubného lekára, gynekológa a pôrodníka, urológa aj gastroenterológa. Tieto základné preventívne prehliadky by mal každý absolvovať aspoň raz za jeden až päť rokov. Viac si o prehliadkach môžeš prečítať na stránke Ministerstva zdravotníctva. Nájdeš tam presný popis, kto a ako často má nárok na akú preventívnu prehliadku.

Na dátumy preventívnych prehliadok si daj pozor! Ak napríklad neabsolvuješ prehliadku u zubného lekára pravidelne raz za rok, tvoje výdavky za vyšetrenia či dentálne zákroky môžu byť v nasledujúcom roku vyššie.

Naplánuj si dátumy pravidelných preventívnych prehliadok vždy hneď na začiatku roka. Zavolaj svojím lekárom a dohodni si s nimi termín. Nezabudni si ho zapísať do kalendára!

Užitočné rady pre tvoje zdravie

Poplatky, ktoré u doktora zaplatíš, sa líšia od jednotlivých zdravotných poisťovní. Nezabudni si preskúmať ich balíčky. Pokiaľ vieš, že chceš využívať napríklad dentálnu hygienu, pozri si, ktorá poisťovňa ti môže aspoň časť poplatku hradiť. Viac sa o zdravotnom poistení dočítaš v sekcii poistenie.

Nezabudni, že dôležitou súčasťou zdravia a zdravotnej starostlivosti je i duševné zdravie, selfcare aj sexuálna výchova. O všetkých z nich sa tiež dozvieš viac na našej stránke.

Na závej máme pre teba ešte jedno odporúčanie na zaujímavý zdroj informácií ohľadom zdravia. V podcaste Doktor má Filipa sa príjemnou aj vtipnou formou dozvieš o tejto téme viac. Hosťami relácie sú lekári a iní zdravotnícky pracovníci z rôznych oblastí.