Selfcare
Nie nadarmo sa hovorí zdravé telo – zdravý duch. Starostlivosťou o telesnú stránku mnohokrát pomôžeš aj tej duševnej. Niekedy to však nestačí a je potrebné vyhľadať pomoc odborníka. Neboj sa preto navštíviť aj našu stránku venovanú duševnému zdraviu.
Rutiny sú dôležité
Takzvaná selfcare, ako je v dnešnej dobe často nazývaná, zahŕňa aktivity ako príjemne strávený večer či rannú rutinu starostlivosti o tvoje telo. Môže ísť o rituál pri čistení pokožky alebo niečo podobné.
Pri starostlivosti o vlastné duševné a emočné zdravie je dôležité zamerať sa na pravidelnosť. Tú však netreba brať doslovne – nemusíš všetky naplánované činnosti dodržiavať s presnosťou švajčiarskych hodiniek. Ide skôr o vytváranie návykov. Pokiaľ hovoríme o budovaní zvyku či rutiny, netreba zabúdať ani na činnosti, ktoré ti prídu bežné, no je dôležité vyhradiť si na ne čas a myslieť na ich dodržiavanie. Ide o veci ako pripraviť si raňajky alebo mať aspoň jedno teplé jedlo za deň.
Osobné rutiny ti pomôžu udržať život v rovnováhe. Je to čas, ktorý stráviš robením niečoho, čo máš rád alebo rada. Výrobou niečoho, čo je dobré pre tvoje zdravie, robením obľúbených činností alebo plánovaním budúceho dňa. Cvičenie Moja osobná rutina ti pomôže vytvoriť si vlastné ranné a večerné návyky.
Nechať si čas pre seba, teda čas, počas ktorého nebudeš myslieť na povinnosti či prácu, je základom starostlivosti o duševné zdravie. Jednoduchá metóda, ktorú môžeš zahrnúť aj ty do svojho kalendára hovorí, že človek by mal oddychu venovať jeden večer v týždni, jeden deň v mesiaci a jeden týždeň v roku. Pri tomto časovaní je veľmi dôležité nemyslieť na žiadne povinnosti.
Okrem dní na oddych si môžeš vyhradiť jeden deň za určité obdobie (napríklad štvrťrok alebo polrok), kedy sa budeš venovať veciam, ktoré už dlho odkladáš. Či už vymeníš tú žiarovku v špajzy, ktorá tak dlho nesvieti alebo si konečne upraceš pracovné maily… Jednoducho budeš robiť to, čo už dlho čaká v tvojom pracovnom, domácom alebo spoločenskom to-do liste.
Vezmi si svoj diár či kalendár a hneď si doň naplánuj tieto chvíle, ktoré venuješ odpočinku, a to aspoň na niekoľko týždňov dopredu.
Psychohygiena
Okrem voľného času stráveného rôznymi aktivitami, ktoré obľubuješ, je dobré zamerať sa aj na psychohygienu. Tak, ako sa správnou stravou, hygienickými návykmi a zdravotnými prehliadkami staráš o svoje fyzično, psychohygienou sa postaráš o svoje duševno.
Viac o tom, čo je to psychohygiena a na čo slúži, sa dozvieš napríklad v článku Ako nestratiť duševné zdravie v rámci Národného portálu zdravia, ktorý prevádzkuje Národné centrum zdravotníckych informácií.
Máš nejaký tip, čo v rámci selfcare pomáha tebe? V spodnej časti stránky nájdeš formulár, v ktorom nám môžeš dať vedieť nielen to, akú metódu či techniku v rámci starostlivosti o seba používaš, ale aj to, aké ďalšie informácie ohľadom ktorejkoľvek z tém nám tu zatiaľ chýbajú.