AdultLife logo.

Sexuálna výchova

Sexuálna výchova ako pojem môže mať veľa negatívnych konotácií. Pokiaľ sa ale pozrieme na to, čo v sebe tieto slová ukrývajú, zistíme, že ide o veľmi podstatné skupiny informácií, ktoré v konečnom dôsledku môžu človeku zachrániť život.

Pri sexuálnej výchove totiž nejde iba o to, aby sme neotehotneli. Sexuálna výchova nás učí rozprávať sa o sexe, vnímať potreby partnera, učí nás chrániť sa nielen pred nechceným otehotnením, ale aj pred sexuálne prenosnými ochoreniami.

Informácie okolo sexu sú často mimoriadne tabuizované a plné dezinformácií. Najvhodnejší spôsob, ako sa o týchto veciach dozvedieť čo najpresnejšie informácie, je porozprávať sa s odborníkom. Hovoríme hlavne o gynekológoch, urológoch a sexuológoch.

Pri našom vlastnom hľadaní pravdy je rovnako, ako pri akejkoľvek inej téme, vždy dôležité pracovať s viacerými dôveryhodnými zdrojmi, ktoré sú aktuálne. Napríklad, pokiaľ sa rozprávame o formách ochrany pred otehotnením, aj v tejto chvíli sa vyvíjajú nové technológie a zisťujú sa nové informácie o antikoncepčných problémoch. To znamená, že článok spred desiatich rokov už vôbec nemusí byť up-to-date.

užitočné zdroje informácií

Zaujímavý zdroj ohľadom zdravia je podcast Doktor má Filipa, v ktorom sa príjemnou aj vtipnou formou dozvieš o tejto téme viac. Hosťami podcastu sú ďalší lekári a iní zdravotnícky pracovníci z rôznych oblastí. Nájdeme v ňom aj diely s urológom či gynekologičkou, ale aj mnohé iné, podané mimoriadne laicky a pútavo.

Durex, najväčší výrobca kondómov, vydáva tiež množstvo vzdelávacích videí a článkov. Sú v anglickom jazyku.

Pokiaľ sa chceš dozvedieť viac o iných stránkach sexuálneho života a sexu ako takého, môžeš si vypočuť podcast Sexuálna výchova na Podmaze. Nezabudni aj na náš AdultLife podcast, ktorý nájdeš nižšie na tejto stránke.

Pre neformálnejšie a jednoduchšie informácie skoč na seriál Sex Education.

Ochrana

Pri sexuálnom styku používame ochranu pre dva hlavné účely. Poprvé sa chránime pred nechceným tehotenstvom, podruhé pred pohlavnými ochoreniami. O spôsoboch ochrany najmä pred nechceným otehotnením sa dozvieš viac napríklad v článku Antikoncepcia: Aké sú typy antikoncepcie? Ktorú si zvoliť? Aké riziká so sebou prináša?

Tento článok rozoberá nielen druhy antikoncepcie, ale aj ich klady a zápory, výhody a možnosti. Netreba pritom zabúdať, že ochrana nie je iba pre ženy! Existujú antikoncepcie alebo iné možnosti, ktoré zasahujú do mužského tela rovnako ako do ženského. Preto nezabudni hľadať možnosť, ktorá tebe aj tvojmu partnerovi vyhovuje najviac.

Prevencia

Pri aktívnom sexuálnom živote je dôležitá prevencia pred pohlavnými chorobami. Najzákladnejším spôsobom je chodiť na pravidelné prehliadky a podstúpiť testy na tieto choroby. Treba pritom mať na pamäti, že v tomto prípade priamo zodpovedáme aj za zdravie nášho sexuálneho partnera.

Viac o konkrétnych ochoreniach sa dozvieš v článku o Pohlavne prenosných infekciách. Táto stránka poskytuje aj ďalšie články na podobné témy, ktoré túto problematiku preberajú ešte viac dopodrobna.

Ak sa chceš o téme vzťahov a sexuality dozvedieť viac, vypočuj si náš podcast, v ktorom sme sa rozprávali so psychologičkou Luciou Košťálovou.

Počúvaj na svojej obľúbenej podcastovej platforme: