Duševné Zdravie

Rovnako, ako je potrebné starať sa o svoje fyzické zdravie, absolvovať preventívne prehliadky, dobre sa stravovať či hýbať sa, netreba zabúdať ani na duševné zdravie. Tak, ako sa môže unaviť tvoje telo, môže sa unaviť aj tvoja myseľ.

Na duševné zdravie vplýva mnoho faktorov. Počasie, tlak, životné udalosti a rozhodnutia či level stresu, ktorý momentálne prežívaš. To všetko sa podpisuje pod tvoju vnútornú pohodu. Viac o strese sa dozvieš napríklad v našom článku Stres ako strašiak spoločnosti – ako sa ho (ne)zbaviť?

Množstvo negatívnych prejavov sa dá korigovať jednoduchými trikmi. Keď sa cítiš zle, skús napríklad rôzne dychové cvičenia. Na internete ich nájdeš kopu, či už ako články, video návody alebo vo forme podcastov. Tiež si môžeš stiahnuť aplikácie, ktoré sa špeciálne venujú práve tomuto. Viac tipov na starostlivosť o svoje duševné zdravie aj niečo o psychohygiene nájdeš v časti Selfcare.

Tiež nezabúdaj na to, že ak už pracuješ, pre tvoje duševné zdravie je dôležité mať vyvážený súkromný a pracovný život. Preto ti ponúkame tipy na work-life balance aj tipy, ako sa chrániť pred vyhorením. Ďalším užitočným zdrojom informácií o duševnom zdraví pre teba môže byť článok, ktorý odpovedá na najčastejšie otázky pri psychických problémoch

Dôležitou súčasťou zdravého duševného života je aj emocionálna inteligencia (EI). Je to schopnosť vnímať, používať, chápať, riadiť a zvládať emócie. EI sa skladá z piatich dimenzií – sebauvedomenie, riadenie emócií, motivácia, empatia, a sociálne zručnosti. Hodnotenie emočnej inteligencie je krátke cvičenie, ktoré ti pomôže pochopiť tvoj koeficient EI a tým aj rozvinúť tvoje správanie sa k sebe aj k ostatným.

Kedy a kde hľadať pomoc

Vlastnej psychike treba venovať zvýšenú pozornosť najmä v prípade, ak smutné, skľučujúce či nepríjemné pocity prežívaš pravidelne. Je ťažké určiť hranicu medzi zložitým psychickým obdobím a psychickou chorobou, preto netreba nič podcaniť.

Na začiatok je dôležité najmä priznať si, že negatívne pocity prežívaš. Pokiaľ ich nevieš identifikovať alebo nemáš človeka, ktorému s nimi môžeš zveriť, existuje napríklad Internetová poradňa. V nej sa môžeš úprimne porozprávať s odborníkmi, ktorí ti pomôžu a poradia.

Pokiaľ ti viac vyhovuje rozhovor s človekom tvárou v tvár, neboj sa osloviť psychológa, v závažnejších prípadoch aj psychiatra. Aký je rozdiel medzi psychológom a psychiatrom a kedy, ktorého z nich osloviť sa dozvieš napríklad v našom článku Psychológ vs. psychiater alebo kde hľadať pomoc, keď je zle.

Pozor! Na niektoré zo služieb psychológa máš právo zadarmo, hradí ich tvoja zdravotná poisťovňa. Stačí si nájsť takého, ktorý má s tvojou poisťovňou zmluvu. Dostať sa k nemu môžeš cez obvodného lekára, ale aj priamo, bez výmenného lístka.

Ak súrne potrebuješ pomoc, klikni na portál chcemsazabit.sk.

Zabudli sme na niečo? V spodnej časti stránky nájdeš formulár, v ktorom nám môžeš dať vedieť nielen to, aké ďalšie linky pomoci a užitočné stránky sem môžeme doplniť, ale aj to, ktoré informácie ohľadom iných tém nám tu zatiaľ chýbajú.