Výber povolania
Niektorí ľudia už od detstva tušia, aká oblasť ich ťahá v rámci vlastnej kariéry. Pokiaľ nie si jedným z týchto šťastlivcov, existuje niekoľko metód, ktoré ťa dokážu priviesť k odpovedi na otázku, čo chceš v živote robiť.
Ako na to
V prvom rade potrebuješ zistiť, aké sú tvoje silné stránky. Pracuješ radšej osamote alebo v kolektíve? Radšej rozhoduješ o svojom čase flexibilne alebo potrebuješ pridelený harmonogram? Máš radšej manuálnu prácu či intelektuálnu?
Ak si nevieš na otázky odpovedať, nevadí. Existuje niekoľko veľmi presných a jednoduchých testov, ktoré sú dostupné na internete a dokážu ťa naviesť na správnu cestu uvažovania nad svojimi kvalitami. Jedným z podrobnejších je test 16 osobností. Vyskúšať tiež môžeš napríklad aj Enneagram Test alebo Cognitive Processes Assessment.
Okrem takýchto internetových textov môžeš vyskúšať urobiť si aj naše cvičenia. Nájdeš ich po kliknutí na názvy jednotlivých cvičení pripravené na tlač ako dokumenty alebo nižšie v galérii ako obrázky.
- Pracovný list s IKIGAI metódou ti pomôže pri výbere tvojho budúceho povolania na základe toho, čomu sa rád či rada venuješ.
- Pracovný list pre kariérne priority ti pomôže zistiť, či si na práci ceníš. Napríklad to môže byť sloboda, bezpečnosť alebo kreativita.
- Osobná SWOT analýza ti poskytne lepší pohľad o tebe a tvojej pracovnej ceste.
- No a po vyplnení akčného plánu založeného na tvojich odpovediach vo SWOT analýze môžeš začať pracovať na ceste ku kariérnym cieľom.
Kariérne poradenstvo
Pokiaľ nevieš vyhodnotiť, čo o tvojom budúcom povolaní hovorí tvoja osobnosť, existuje ešte kariérne poradenstvo. Presne tak, ako ti vie pomôcť kuchár s varením a kaderník s účesom, kariérny poradca ti poradí s výberom tvojej budúcej kariéry. Je to absolútne jednoduché – kupuješ si službu. Človek nie je odborník na všetky situácie, s ktorými sa v živote stretne, a preto sa najrýchlejšie naraňajkuješ, ak skočíš do pekárne. A nielen to, výsledok bude aj viac uspokojivý.
Kariérne poradenstvo zahŕňa širokú paletu služieb pri orientovaní sa na trhu práce – cez školenia, vzdelávania, ujasnenie si priorít až po osobné konzultácie alebo koučing. Na internete toho nájdeš mnoho a možno ti aj tvoji priatelia a známi vedia odporučiť niekoho, s tým mali dobrú skúsenosť. Môžeš skúsiť napríklad kariernyporadca.com, kariernykompas.sk či kariernysprievodca.sk.
Vieš už, kam ťa to ťahá? Aké sú tvoje silné stránky? Skvelé! Teraz nasleduje druhý krok – objaviť, kde môžeš svoje schopnosti uplatniť a zlepšiť. Zisti, kde hľadať zamestnanie aj ako získať prácu.
Veľa užitočných rád týkajúcich sa zamestnania sa dozvieš na platforme Pohovor bez stresu. Práve s jej zakladateľkou Silviou Skalickou sme sa rozprávali v našom podcaste.
Nezabudni nás sledovať na svojej obľúbenej podcastovej platforme: