AdultLife logo.

Work-life balance

Vybrať si povolanie, nájsť si vhodnú pracovnú ponuku a získať ju nie sú jediné výzvy, ktoré ťa počas tvojej kariéry čakajú. Dôležité je udržať si takzvanú work-life balance, teda vyváženosť súkromného a pracovného života. Prinášame ti tipy, ktoré ti s touto výzvou môžu pomôcť.

Zameraj sa na to, čo prináša výsledky

Väčšina z nás dosahuje 80 % výsledkov z 20 % práce, ktorú robíme. Zameraj svoje úsilie na týchto 20 %. Zisti, ktoré úlohy ti naozaj pomôžu naplniť tvoje ciele. Čo je najdôležitejšia úloha, ktorú dnes musíš urobiť?

Ovládni technológie skôr, ako ovládnu ony teba

Na noc si vypni svoj pracovný mobil. Samozrejme ho vypni aj počas dovolenky. Stlm si upozornenia a odpovedaj len v čase, ktorý ti vyhovuje. Používaj filtre a iné nastavenia pre lepšiu organizáciu prichádzajúcich mailov.

Obmedz činnosti, pri ktorých strácaš čas

Zúčastňuj sa iba dôležitých stretnutí. Vyber si najvhodnejší a najefektívnejší kanál – telefón, videohovor alebo osobné stretnutie. Stanov si presný program stretnutia a drž sa ho. Obmedz svoju aktivitu na sociálnych médiách iba na čas pred alebo po práci. Prípadne môžeš využiť obedové prestávky. Môžeš tiež skúsiť mini prestávky, pri ktorých budeš používať sociálne médiá maximálne 10 minút a potom sa vrátiš späť k práci.

Získaj kontrolu nad svojím mailom

Priemerný zamestnanec strávi 36 dní v roku odpovedaním na maily. Vyrieš toto preťaženie dvoma krokmi. Kontroluj a odpovedaj na maily každý deň iba v stanovenom čase. Neodpovedaj vždy okamžite – je v poriadku odpovedať po 24 až 48 hodinách.

Nauč sa povedať nie

Osvoj si pravidlo, že za každý nový projekt opustíš jeden starý. Ak si vezmeš viac práce, zbav sa nepodstatných úloh a daj si pozor, aby ti zostal aj čas pre seba. Nehovor iba áno. Nemusíš súhlasiť so všetkým a preberať na seba všetky úlohy. To ťa môže priviesť k vyhoreniu. Selektuj! Vyberaj si projekty, ktoré ťa spoja so zaujímavými ľuďmi alebo sa pri nich môžeš niečo naučiť.

Vymeň perfektné za dostatočne dobré

Ak je toho príliš veľa, požiadaj o pomoc. Neboj sa delegovať. Stanovuj si dosiahnuteľné ciele. Diskutuj ich so svojím šéfom alebo kolegom a pýtaj sa samého seba: „Je tento cieľ realistický?” Stanov si riziká. Zisti, čo najhoršie sa môže stať.

Zlaď si pracovný a súkromný život

Nájdi rovnováhu, ktorá ti vyhovuje. Opýtaj sa svojho manažéra, či môžeš počas týždňa pracovať aj z domu, prípadne či máš flexibilný pracovný čas. Zlaď si kalendár s rodinou, nech nezabudneš na dôležité udalosti. Plánuj efektívne a vyhraď si čas na dôležité veci v osobnom živote.

Vytvor rovnováhu medzi odpočinkom, prácou, vzťahmi a zábavou

V živote sú štyri dôležité veci: odpočinok, práca, vzťahy a zábava. Ak sa chceš vyhnúť komplikáciám, nájdi rovnováhu medzi týmito piliermi. To, čo zvykneme zanedbávať ako prvé, je zábava. Uisti sa, že si každý týždeň vyhradíš čas na svoje obľúbené činnosti a koníčky.

Je dôležité tráviť čas s tými, ktorých máme radi, a udržiavať si dobré vzťahy (práve toto je jedna z hlavných tém nášho projektu). Aj keď to často prehliadame, ako ľudia sme spoločenské bytosti. Veľakrát sa však radšej zameriavame na prácu, ako by sme napríklad zavolali priateľovi, ktorý nám chýba.

Odpočívaj! Je to jednoduché. Ak si chceš udržať zdravú myseľ aj telo, musíš oddychovať. Každým posunutím pracovnej doby na úkor odpočinku znižuješ svoju produktivitu. Neustálou kontrolou mailov či sociálnych médií si len zvyšuješ hladinu dopamínu a prinášaš do svojho života stres.

Práca nie sú preteky. Nemusíš za každú cenu prevalcovať protivníka. Nauč sa pracovať produktívne zdravým spôsobom. Existuje niekoľko kníh, ktoré ti s tým môžu pomôcť. My odporúčame „Getting things done“ od Davida Allena alebo „Essentialism“ od Grega McKeowna.

Vyhradiť si jeden deň za určité obdobie (napríklad štvrťrok alebo polrok), kedy sa budeš venovať veciam, ktoré už dlho odkladáš. Či už vymeníš tú žiarovku v špajzy, ktorá  tak dlho nesvieti alebo si konečne upraceš maily… Jednoducho v tento deň rob to, čo už dlho čaká v tvojom pracovnom, domácom alebo spoločenskom to-do liste. 

Veríme, že tieto tipy ti dokážu pomôcť cítiť sa v tvojej práci a v osobnom živote lepšie. Niekedy je však situácia zložitejšia a môže si vyžadovať väčšiu pozornosť aj dôslednejšie riešenia. Neboj sa preto navštíviť našu stránku týkajúcu sa selfcare, kde sa okrem iného dozvieš aj čo-to o psychohygiene.