AdultLife logo.

Hľadanie zamestnania

Pri hľadaní zamestnania prejdeš viacerými krokmi. Najskôr potrebuješ zistiť, čo chceš robiť, následne kde to môžeš robiť, a nakoniec ako sa na danú pozíciu dostať

Kde hľadať ponuky práce

Existuje množstvo internetových portálov, facebookových skupín aj inzertných miest. Najrozšírenejšie portály zhromažďujúce pracovné ponuky nielen na slovensku sú profesia.sk, pracuj.sk či kariera.sk. Zaujímavý je aj portál growni.sk, na ktorom okrem ponúk práca nájdeš aj možnosti dobrovoľníctva alebo rôzne stáže. Taktiež existujú konkrétne skupiny na Facebooku, kde vieš prácu nielen nájsť, ale aj ponúknuť vlastnú pracovnú silu. Tieto skupiny sa väčšinou volajú veľmi jednoducho, napríklad Brigády v Bratislave, Práca Košice a podobne. 

Nezabúdaj, že nájdením vhodnej ponuky ale tvoja cesta nekončí. Môžeš sa posúvať a vzdelávať v rámci vlastnej profesie alebo tiež môžeš vyskúšať niečo iné. Všetko je tvoje rozhodnutie a nič nie je konečné. Predovšetkým počas rokov štúdia mysli otvorene. Sú to roky, v ktorých máš nadobudnúť skúsenosti, zručnosti a znalosti. Pozri sa na ponuku stáži, napríklad v programe Erasmus+ alebo sa zamysli nad dobrovoľníctvom. Takéto možnosti ťa vedia pripraviť na budúce povolanie, no dajú ti aj mnoho zážitkov a nezaplatiteľných spomienok. 

Poznáš nejaký užitočný portál či stránku, ktoré ti pomohli pri tvojom hľadaní práce? V spodnej časti stránky nájdeš formulár, do ktorého nám ich môžeš poslať!

Začni dobrovoľníctvom

Mnoho študentov pracuje v reštauráciách, v službách, v skladoch či vo fabrikách. A nie je na tom nič zlé. Každá skúsenosť ti prináša nové lekcie do života a dokážeš sa z nej veľa naučiť. No uznaj, nebolo by ešte lepšie, ak by sa ti čo najskôr podarilo nájsť si prácu v odbore? Tu však možno narazíš na problém, lebo vo svojich 23 rokoch nemáš 15 rokov skúseností, ktoré si daná pozícia vyžaduje. Pomôcť ti môže dobrovoľníctvo. 

Dobrovoľník je človek, ktorý za svoju prácu neočakáva mzdu, no dokáže z nej čerpať skúsenosti alebo kontakty, a ako bonus aj zlepšovať svoje okolie. Samostatnou kategóriou je expertné dobrovoľníctvo – o tom hovoríme, ak dobrovoľník pôsobí v oblasti, ktorú študuje alebo v ktorej pracuje. Môže ísť napríklad o pomoc s účtovníctvom, tvorbu komunikačnej stratégie či IT podporu. Všetko závisí od toho, v akej svojej zručnosti sa chceš rozvíjať. Nech už robíš čokoľvek, okrem tvrdých zručností zlepšuješ aj tie mäkké – učíš sa komunikovať, prezentovať, spolupracovať s ľuďmi alebo byť lídrom.

Okrem toho dobrovoľníctvo, a špeciálne to expertné, tiež dobre vyzerá v životopise a často dokáže potenciálneho zamestnávateľa presvedčiť. Niekedy práve táto kolónka môže rozhodnúť o tom, či na pracovnú pozíciu vyberú teba alebo iného uchádzača. Viac sa o dobrovoľníctve a jeho výhodách dočítaš v článku Pomáhaj sebe aj druhým. O tom, ako sa do dobrovoľníckych aktivít môžeš zapojiť aj ty, sa zasa dočítaš v blogu Dobrovoľníctvo – podrobný návod, ako začať. Objav aj príbeh dobrovoľníčky Emky, ktorá si vďaka dobrovoľníctvu našla prácu v odbore!

Veľa užitočných rád týkajúcich sa zamestnania sa dozvieš na platforme Pohovor bez stresu. Práve s jej zakladateľkou Silviou Skalickou sme sa rozprávali v našom podcaste.

Nezabudni nás sledovať na svojej obľúbenej podcastovej platforme: