AdultLife logo.

Hľadanie bývania

Existuje viacero možností bývania. Môžeš zvoliť kúpu alebo prenájom nehnuteľnosti, bývanie v dome či v byte. Kde ale hľadať relevantné ponuky na kúpu a prenájom?

Hľadanie internátu

Pri hľadaní internátu v prvom rade potrebuješ zistiť či tvoja stredná, alebo vysoká škola internát poskytuje. Pokiaľ áno, mali by mať na webe zverejnené podmienky, ktoré musíš pre schválenie ubytovania splniť. Väčšinou je potrebné podať si prihlášku, kde uvádzaš napríklad to, v akej vzdialenosti od školy sa nachádza tvoje trvalé bydlisko, a teda ako veľmi internát potrebuješ. 

Pokiaľ tvoja škola internát neposkytuje, nemusíš sa báť. Existujú aj internátne domy, ktoré nezriaďujú školy, alebo môžeš využiť internáty iných škôl. V takom prípade sa skús najskôr informovať v tebou navštevovanej škole, či má s niektorým z nich uzatvorenú dohodu. Ak nie, musíš si takéto miesto nájsť ty a podať si prihlášku na vlastnú päsť. 

Nezabudni sa nad internátnym bývaním zamýšľať v dostatočnom predstihu! Dátumy, ku ktorým musí byť prihláška podaná, sú väčšinou fixne dané. V prípade, že nestihneš požiadať o ubytovanie k danému dňu, musíš čakať, či bude mať internát dosť miesta po spracovaní všetkých prihlášok. 

Na začiatku svojho internátneho života podpíšeš zmluvu. Je v nej stanovená mesačná sadzba za ubytovanie, depozit, teda záloha, ktorá ti v prípade, že izbu a jej vybavenie nepoškodíš, bude na konci ubytovacieho obdobia vrátená, tvoje práva a povinnosti, ale aj práva a povinnosti internátu a taktiež pravidlá a podmienky pre predčasné ukončenie zmluvy. Väčšinou sa zmluva podpisuje na jeden alebo dva semestre. Niekedy ju nie je možné ukončiť skôr, ako si nájdeš náhradníka, inokedy je v zmluve určená takzvaná výpovedná lehota. 

Hľadanie vlastného prenájmu

Nájsť nehnuteľnosť na prenájom môžeš dvoma hlavnými spôsobmi.

  1. V inzercii v médiách, na internete alebo sociálnych sieťach – v takom prípade musíš zvyčajne kontaktovať majiteľa. Medzi najznámejšie realitné portály na Slovensku patria nehnutelnosti.skreality.sk, topreality.sk a dokonca aj bazos.sk. Pozor, na týchto portáloch môžu inzerovať aj realitné kancelárie. Známy je tiež portál bezrealitky.sk. V rámci sociálnych médií sa podobné ponuky nachádzajú najčastejšie v rôznych facebookových skupinách.
  2. Prostredníctvom realitných kancelárií – buď kanceláriu kontaktuješ priamo so svojimi požiadavkami, na základe ktorých sa ti pokúsi nájsť nehnuteľnosť, alebo využiješ portál združujúci ponuky viacerých realitných kancelárií. Príkladom takýchto portálov sú už spomínané nehnutelnosti.sk, reality.sk, topreality.sk a bazos.sk. Na týchto portáloch ale môžu inzerovať aj fyzické osoby.

Hľadanie zdieľaného prenájmu

Zdieľaný prenájom môžeš tiež hľadať na spomínaných internetových portáloch, najčastejšie sa ale s podobnými ponukami stretneš v rôznych skupinách na Facebooku. Zváž však aj možnosť spojiť sa s niekým, koho už poznáš, a nájsť si prenájom spoločne s touto osobou alebo osobami.

Kúpa staršej nehnuteľnosti

Nájsť staršiu nehnuteľnosť na kúpu môžeš dvoma hlavnými spôsobmi, ktoré sú veľmi podobné ako pri hľadaní prenájmu:

  1. V inzercii v médiách, na internete alebo sociálnych médiách – napríklad na portáloch nehnutelnosti.sk,  reality.sk, topreality.sk, bazos.sk, bezrealitky.sk alebo v rôznych facebookových skupinách.
  2. Prostredníctvom realitných kancelárií – priamym kontaktovaním vybranej kancelárie alebo na portáloch ako napríklad nehnutelnosti.skreality.sk, topreality.sk a bazos.sk.

Pri kúpe nehnuteľnosti cez realitnú kanceláriu je veľkou výhodou, že tieto kancelárie zvyčajne zabezpečujú celý právny servis súvisiaci s predajom a kúpou nehnuteľnosti. Vedia ti odporučiť vhodné financovanie, zabezpečia ti finančného poradcu, prekonzultujú s tebou, poradia ti, alebo ti dokonca priamo vypracujú kúpno-predajnú zmluvu aj návrh a vklad do katastra.

Tento právny servis nie je zadarmo – zväčša je zarátaný do kúpnej ceny nehnuteľnosti. Avšak vzhľadom na to, že ide o veľkú investíciu a dôležité životné rozhodnutie, mnohokrát je výhodné využiť tieto služby.

Kúpa novostavby

Ak si plánuješ kúpiť novopostavenú nehnuteľnosť, pravdepodobne bude pre teba najlepšie kontaktovať priamo developera, ktorý stavia bytové domy, obytné zóny alebo rodinné domy a má tieto nehnuteľnosti vo vlastníctve. 

Developeri zverejňujú ponuky na predaj nehnuteľností na svojich webových stránkach a počas stavania nových nehnuteľností majú zvyčajne veľké reklamy v okolí danej stavby. Na internete môžeš nájsť mnoho developerských spoločností.

Pri hľadaní bývania existujú dve základné pravidlá, ktorými sa treba riadiť:

  1. Nechaj si poradiť 
  2. Komunikáciou predídeš prekvapeniam

Ak chceš vedieť, čo presne tieto pravidlá znamenajú a ako ti pomôže, ak sa nimi budeš riadiť, klikni na podstránku možnosti bývania.

Ak bude tvoje hľadanie bývania úspešné, budú ťa čakať ďalšie dôležité výzvy a pravdepodobne aj rôzne väčšie i menšie problémy. Náš článok 10 praktických tipov pre samostatné bývanie ti pomôže aspoň niektorým z týchto problémov predísť. Okrem toho je dôležité venovať sa aj starostlivosti o domácnosť.

Podrobnejšie informácie o tejto téme poskytuje Národná asociácia realitných kancelárií Slovenska vo svojom pravidelnom podcaste NARKS.

Viac sa dozvieš aj priamo od človeka z praxe – realitného makléra Františka Fortunu z FORA reality, a to priamo v našom podcaste. Nájdeš nás na Spotify, Apple či Google podcast a mnohých ďalších platformách.

Počúvaj na svojej obľúbenej podcastovej platforme: