Starostlivosť o domácnosť
Starostlivosť o domácnosť sa môže zdať ako bežná a jednoduchá vec. Vyniesť odpadky, poutierať podlahy, vymeniť si posteľnú bielizeň… Nie každý však presne vie, čo má robiť, ako to má robiť a ako často. Preto ti prinášame týždenný checklist najbežnejších domácich prác. Samozrejme, každému vyhovuje iná frekvencia týchto činností, preto sa neboj zoznam upraviť či prípadne aj doplniť o ďalšie činnosti podľa toho, čo vyhovuje práve tebe.
- Povysávať alebo pozametať podlahy
- Vytrieť podlahy
- Utrieť prach
- Vyčistiť kuchyňu
- Vyčistiť kúpeľňu
- Prezliecť obliečky
- Oprať prádlo
- Vyniesť odpadky
Okrem samotnej starostlivosti o domácnosť ťa počas bývania budú čakať aj ďalšie dôležité výzvy a pravdepodobne tiež rôzne väčšie i menšie problémy. Náš článok 10 praktických tipov pre samostatné bývanie ti pomôže aspoň niektorým z týchto problémov predísť.
Tipy pre ekologickejšiu domácnosť
Súčasťou starostlivosti o domácnosť je aj ekológia. V dnešnej dobe je otázka šetrenia prírodných zdrojov veľmi dôležitá. Nielenže sa naučíš, ako viesť zelenú domácnosť, ale ušetríš pri to aj nejaké peniaze! Takže pokiaľ chceš šetrenie týmito komoditami zaviesť aj do svojho každodenného života, našli sme pre teba článok, v ktorom nájdeš 31 užitočných tipov, ako šetriť energiou. Okrem toho ti prinášame aj naše rady.
ELEKTRINA
Uprednostňuj nízkoenergetické spotrebiče. Pri kúpe spotrebiča zvoľ energetickú triedu A++ alebo A+++, spotrebujú až o 70 % menej energie v porovnaní s triedou A. Časom tiež ušetríš aj na účtoch za elektrinu.
Pozor na pohotovostný režim! Mnohé zo spotrebičov pripojených k zásuvke plytvajú energiou aj počas nečinnosti. Preto ich nezabudni vypojiť, keď odchádzaš do práce alebo na dovolenku. Ušetríš na účtoch za energie a zároveň pomôžeš nášmu životnému prostrediu.
Nekupuj nové, oprav. Ak sa nám pokazí malý spotrebič ako kávovar, zväčša hneď kúpime nový. Tento druh odpadu sa ťažko recykluje a často končí na skládkach. Keď sa ti nabudúce niečo pokazí, využi radšej služby opravára a spotrebič hneď nevyhadzuj. Ešte lepšie bude, ak skontroluješ, či v tvojom okolí nie je iniciatíva, ktorá ťa naučí opraviť si kávovar svojpomocne.
VODA
Šetri vodu pomocou sprchovej hlavice s nízkym prietokom. Je všeobecne známe, že pri sprchovaní spotrebujeme menej vody než pri kúpaní. Vieš však, že ušetriť môžeš aj výmenou obyčajnej sprchovej hlavice za tú s nízkym prietokom? Pridáva kyslík do prietoku vody, takže prúd je stále silný, no spotrebuje menej vody. Rovnako to funguje aj pri vodovodných batériách.
Premysli si, ako vodu použiješ. Existuje mnoho spôsobov, ako môžeš v domácnosti šetriť vodou: naplň práčku a používaj krátke pracie cykly; ak do nádržky na toalete vložíš fľašu plnú vody, po splachovaní sa nádržka naplní menej a ušetríš; do sprchy si vezmi vedro a použitú vodu môžeš využiť na splachovanie toalety; začni zbierať dažďovú vodu, rastliny ju milujú! Toto je len niekoľko príkladov, ako môžeš šetriť. Je však lepšie sledovať, ako vodu využívaš práve ty a zamyslieť sa nad tým, ako by sa dala šetriť. Buď kreatívny
JEDLO
Začni kompostovať. Premeň akýkoľvek potravinový odpad a kuchynské zvyšky na kompost. Kompostovací kôš si môžeš kúpiť veľmi lacno. Niektoré odpadové služby ho dokonca ponúkajú bezplatne. Vyhoď do nich zvyšky alebo staré jedlo a jednoducho to nechaj tak. Postupom času sa premenia na užitočný kompost, ktorý môžeš využiť v záhrade. Niektoré bytovky majú dnes dokonca aj kontajner na bio odpad. Skús ho vo svojom okolí pohľadať.
Minimalizuj plytvanie potravinami. Každodenne sa na celom svete vyhodia tony jedla. Síce sa bežne nerozprávame o tom, že sme vyliali skysnuté mlieko do umývadla alebo vyhodili zvyšky večere do koša, mali by sme s tým začať. Existuje niekoľko možností, ktoré ti môžu pomôcť plytvať potravinami menej. Urob si týždenný jedálniček a nakúp len to, čo budeš naozaj potrebovať. Ak vieš, že niečo v najbližšej dobe nezješ, zamraz to. Na prípravu chutného vývaru môžeš použiť napríklad aj šupky zo zeleniny!
Nakupuj vo veľkoobchodoch alebo na farmárskych trhoch. Vo veľkých supermarketoch je ťažké sledovať dodávateľský reťazec, niekedy môžeš nakupovať od miestneho výrobcu a inokedy rajčiny pochádzajú z ďalekej krajiny. Keď nakupuješ vo veľkoobchodoch, v mnohých prípadoch kupuješ produkty bez ďalších obalov. Farmárske trhy sú tiež skvelou alternatívou na nákup ovocia a zeleniny. Nakúpiš priamo od výrobcu a pomôžeš miestnej ekonomike.
UPRATOVANIE
Veľa ľudí má svoje obľúbené pracie a čistiace prostriedky, ktoré používa roky a nikdy sa nezamysleli nad tým, aké škody môžu spôsobiť životnému prostrediu. Akonáhle sú spláchnuté do kanalizácie, idú do prívodu vody a opätovné vyčistenie vody môže často vyžadovať viac energie a tvrdej práce.
Existuje niekoľko jednoduchých prostriedkov, ktoré môžeš využiť. Sóda bikarbóna, citrónová šťava alebo ocot sa dajú použiť namiesto bielidiel a čistiaceho prostriedku na zničenie baktérií aj odstránenie mastnoty či zápachu. Ak si nechceš vyrábať vlastné čistiace prostriedky, môžeš v obchode hľadať eko výrobky. Vždy sa nájde cesta!