Bankovníctvo

Každý mladý človek by mal vedieť narábať s peniazmi. Väčšina odborníkov pritom zdôrazňuje, že je potrebné učiť sa to už odmalička! Základom je zorientovať sa v pojmoch, ktoré svet bankovníctva a financií prináša. Vysvetlenie mnohých z nich nájdeš na tejto stránke.

Prehľad nad vlastnými príjmami a výdavkami je kľúčový pri správnom zaobchádzaní s peniazmi. Národná banka Slovenskej republiky spustila program 5peňazí, ktorý ti okrem iného poskytne niekoľko užitočných tipov, ako správne manažovať pohyby svojich financií. Podobný článok nájdeš aj na stránke Tatra banky.

Bankový účet

V dnešnej dobe je takmer nevyhnutnosťou disponovať bankovým účtom. Existujú dva hlavné typy bankových účtov, a to legislatívne a komerčné. Ich podmienky, výhody a účel sa líšia. Legislatívne účty podrobne popisuje článok Legislatívne účty, o komerčných účtoch sa zasa dočítaš v článku Komerčné účty.

Bežný mladý človek si v podstate zvyčajne vyberá najmä z týchto typov:

  • študentský účet
  • bežný účet
  • sporiaci účet
  • prípadne podnikateľský účet

Viac sa o nich môžeš dočítať v článku Veľký prehľad typov bankových účtov slovenských bánk.

Dobre si premysli, ktorý účet je pre teba najvhodnejší. Každá banka má svoje pravidlá a balíky k účtom, preto je ideálne preštudovať si ponuky rôznych bánk a vybrať si ten účet, ktorý ti najviac vyhovuje. 

Výhoda toho, že si vlastníkom bankového účtom už v mladom veku, je, že väčšina bánk na Slovensku poskytuje takzvané detské alebo študentské účty, za ktoré nemusíš platiť žiadny mesačný poplatok. Naučíš sa tak narábať so svojimi prostriedkami bez nutnosti financovania vlastného účtu. Tieto služby banky poskytujú väčšinou do konca štúdia na vysokej škole alebo do dovŕšenia 25, prípadne 26 rokov. 

Benefitom je aj to, že sa už v mladom veku zoznámiš a naučíš pracovať s funkciami, ktoré bežné účty poskytujú. Banky zvyčajne majú svoje mobilné aplikácie aj internet banking, skrz ktoré vieš jednoducho narábať s peniazmi na účte. Jednotlivé funkcie týchto nástrojov sa líšia v závislosti od bánk.

Na nasledujúcom odkaze nájdeš zoznam bánk, z ktorých si na Slovensku môžeš vybrať. Nájdeš tam tiež ďalšie dôležité informácie a zaujímavé články.

Manipulovanie s financiami na internete môže znieť nebezpečne. Pravdou však je, že banky si uvedomujú rôzne nebezpečenstvá, ktoré online svet prináša, a preto využívajú zložité zabezpečovacie systémy, a tak každý účet chránia. Sú to rôzne kódy ako PIN či PID, podpisy a iné overovatele totožnosti. Viac sa o nich môžeš dozvedieť napríklad vo videu vyššie.

Platobné karty

K bežnému účtu dostaneš aj platobnú kartu. Existujú dva druhy platobných kariet – debetná a kreditná. V skratke ide o to, že debetná platobná karta je vydaná k bežnému účtu a slúži na čerpanie tvojich vlastných finančných prostriedkov, prípadne prostriedkov z povoleného prečerpania. Kreditná karta naopak využíva prostriedky poskytnuté bankou – v podstate ti týmto spôsobom banka každý mesiac poskytuje úver v určitej vopred schválenej výške. 

Na nasledujúcej stránke sa dozvieš o rozdieloch medzi týmito platobnými kartami podrobnejšie.

Rozhodnúť sa pre správnu banku môže byť náročné. Neboj sa preto pýtať a informovať na stránkach bánk, ale aj osobne. Nezabúdaj pritom, že banky nie sú tvojimi nepriateľmi. Chcú si ťa ako zákazníka získať a udržať, a preto je dôležitá otvorená a osobná komunikácia so zamestnancami bánk. 

Národná banka Slovenskej republiky spustila program pre zlepšenie finančnej gramotnosti 5peňazí, ich články ti pomôžu nájsť odpovede na niektoré z tvojich otázok. Pokiaľ sa chceš o téme dozvedieť viac, odporúčame ti vypočuť si obyčajné rozhovory o peniazoch, ktoré nájdeš pod menom MONEY TALKS podcast.

Nezabudni si vypočuť aj náš podcast s odborníčkou na financie Ivanou Mikitovou

Počúvaj na svojej obľúbenej podcastovej platforme: