AdultLife logo.

Úspory a investície

SPORENIE

SPORIACA VÝZVA

INVESTOVANIE

TYPY INVESTOROV

TYPY INVESTÍCIÍ

Je všeobecne známe, že pokiaľ si ešte nesporíme na budúcnosť, mali by sme začať. Existuje niekoľko teórií o tom, ako správne narábať s peniazmi do budúcnosti. Rovnako existuje možnosť nechať si s danou témou poradiť odborníkom. Pri mnohých finančných poradcoch dokonca ani nemusíš myslieť na výdavky! Preto nie je na škodu, a už vôbec nie je hanbou, nechať si poradiť od odborníka.

Sporenie

Oblasť sporenia a investovania sa častokrát prelína. Na začiatku vždy stojí myšlienka o finančnom zabezpečení vlastnej budúcnosti. Existujú štyri hlavné druhy úspor, nad ktorými sa môžeš zamyslieť.

Rezerva

V prvom rade ide o rezervu – sú to peniaze, ktoré máš uskladnené pre prípad nečakaných životných udalostí, napríklad ak kvôli chorobe či zraneniu stratíš svoj príjem alebo jeho časť. Rezerva by mala zodpovedať minimálne výške tvojho šesťmesačného príjmu. K týmto peniazom sa musíš vedieť kedykoľvek dostať.

Krátkodobé úspory

Ďalšia možnosť sporenia je krátkodobé sporenie. Stanovíš si cieľ, ktorý máš v pláne do troch až šiestich rokov splniť a vyrátaš, koľko si potrebuješ mesačne odložiť na dosiahnutie tohto cieľa. Krátkodobé sporenie pokrýva kúpu auta či dovolenku.

Dlhodobé úspory

Ča sa týka úspor, napokon je dobré zamyslieť sa aj nad dlhodobými cieľmi. Dlhodobé sporenie pokrýva plány do budúcnosti. Ak chceš raz podnikať alebo si na staré kolená kúpiť chatu v horách, budeš tieto úspory pravdepodobne potrebovať! Zväčša ide o sporenie do desiatich či dvadsiatich rokov.

V tomto prípade nie je vhodné peniaze ukladať na bežný účet, ale na sporiaci či investičný účet, ktorý vložené príjmy výhodne zhodnocuje.

Dôchodok

V neposlednom rade je dôležité čím skôr začať uvažovať nad vlastnou potenciálnou situáciou v dôchodkovom veku. Pri dôchodku treba pamätať na fakt, že každý štát je schopný poskytnúť iba obmedzené množstvo peňazí, ktoré závisí od produktivity obyvateľstva. Keďže slovenská populácia starne a inflácia narastá, musíš sa zamyslieť aj nad ďalšími spôsobmi spolufinancovania vlastného dôchodku. Navyše, niekoľko jednoduchých krokov ti môže pomôcť v budúcnosti pri udeľovaní dôchodku – napríklad si môžeš založiť druhý a tretí pilier. 

Do druhého piliera automaticky prispieva tvoj zamestnávateľ. Je výhodné založiť si ho čo najskôr, pretože ťa nijako finančne nezaťaží, no tieto peniažky ti v pribudnú ku konečnej sume tvojho dôchodku.

Tretí pilier je dobré si založiť, ak máš stály príjem, z ktorého si schopný alebo schopná odkladať si určitú časť. Existuje viacero možností tretieho piliera, poskytuje ich takmer každá banka. V každej ti ochotne vysvetlila, ako to u nich funguje.

Úspory v oboch týchto pilieroch sú dedičné, a teda nie je možné, aby prepadli štátu. Vždy sa vrátia tvojim blízkym. V našich podcastoch sa dozvieš ešte viac o konkrétnych typoch sporenia aj o tom, ako si ich nastaviť a postupovať.

Naučiť sa šetriť vlastnými prostriedkami síce nie je ľahké, ale je to skutočne kľúčové. Niekoľko tipov pre výhodné sporenie nájdeš napríklad v článku Prečo šetrenie bolí? 9 tipov, ako nemrhať peniazmi a dopriať si bohatú budúcnosť alebo 10 tipov, ako šetriť na týždenných výdavkoch.

Existujú aj rôzne internetové nástroje, ktoré ti pomôžu nastaviť vlastné financie. Sú nimi napríklad budget planner alebo saving calculator. Rovnako si môžeš vypočítať nasporenú sumu pri pravidelných vkladoch či jednorazovom vklade na sporiaci účet. Nástrojov je mnoho, stačí si nájsť ten svoj. 

52-týždňová sporiaca výzva

Šetrenie môže byť niekedy naozaj ťažké. Preto ti prinášame zábavný spôsob, ako s ním začať. Poznáš 52-týždňovú sporiacu výzvu? Predpokladom tejto výzvy je ušetriť si každý týždeň určitú sumu. Pri dodržaní tohto zvyku môžeš za rok ušetriť až 1372 €, ak si budeš odkladať peniaze v plnej sume. 1. týždeň začínaš s ušetreným 1 €, môžeš však využiť aj polovičný variant, a teda 0,50 €. 

Ako na to? Môžeš začať štandardným spôsobom, a teda že v prvom týždni ušetríš 1 €, v druhom 2 €, a tak to pokračuje až do týždňa 52. Pri usporenej čiastke môžeš vyfarbiť jednu nádobu. Alebo na to môžeš ísť podľa tvojich dostupných zdrojov, napríklad as sa ti za prvý týždeň podarí ušetriť 25 €, vyfarbíš nádobu zodpovedajúcu danej sume. Pomôcť ti môže aj náš pracovný list, ktorý sme k tejto výzve pripravili.

Investovanie

Investovanie peňazí je celkom zložitá téma. Pokiaľ by sme sa pozreli na to, čo investovanie vlastne znamená, zistíme, že v skratke ide o vloženie vlastných finančných prostriedkov do niečoho, čo nám tieto prostriedky pozitívne zhodnotí, prinesie úžitok. Svoje peniaze môžeš investovať do rôznych vecí – do rozbehu podnikania, kúpy nehnuteľností a podobne.

Ako investovať

Pred dobou internetu bolo investovanie niečím exkluzívnym, len pre bohatých ľudí alebo maklérov na trhoch s akciami. V súčasnosti môže investovať každý. Aj keď nemáš veľa peňazí, s malými investíciami môžeš začať už teraz. Len sa predtým uisti, že máš odložené nejaké extra peniaze na nečakané výdavky, a tiež že nemáš žiadne nesplatené dlhy.

Štyri princípy investovania

Čím viac času budú mať tvoje peniaze na to, aby pre teba pracovali, tým budú mať viac príležitostí na rast. Preto je dôležité začať investovať čo najskôr. Nemysli si, že keď si mladý či mladá, je príliš skoro – v skutočnosti je to ideálne načasovanie.
Keď pri investícii vydržíš a nebudeš sa rýchlo pohybovať po trhoch, môžeš zarobiť nejaké peniaze naviac. Tieto peniaze sa nazývajú zložené výnosy a môžu pre teba znamenať viac peňazí, napríklad do tvojho dôchodku. Áno, aj na to treba začať myslieť teraz.
Vložiť všetky svoje peniaze do jednej investície je riskantné – ak sa totiž nepodarí, môžeš o peniaze prísť. Keď ich však rozdelíš do viacerých investícií, znížiš riziko straty. Základom je budovať si svoje investičné portfólio.
Nízkorizikové investície, teda tie, pri ktorých máš menšiu pravdepodobnosť straty peňazí, vo všeobecnosti znamenajú predpoklad nízkych výnosov,a teda že ti zarobia menej peňazí. Naopak vyššie výnosy zvyčajne prinášajú aj vyššie riziko straty peňazí. Môžeš si vybrať, aký typ investora budeš ty.

Typy investorov

Pochopenie toho, aký typ investora si, je základný krok, a to najmä ak práve len začínaš svoju cestu vo svete investícií. Umožní ti to pochopiť limity, ktoré budeš mať pri rozdeľovaní svojich peňazí aj vybudovať si stratégiu, ktorá je už prispôsobená tvojmu profilu.
Konzervatívny – uprednostňuje nižší výnos z dôvodu bezpečnosti svojich investícií; radšej z investície získa menej peňazí, než by mal riskovať, že peniaze stratí.
Umiernený – viac riskuje pri hľadaní zisku, a preto niekedy staví pevnú sumu na rizikovejšie produkty, aj keď nevie, aký zisk dosiahne.
Odvážny – hľadá vysoké výnosy a vzdáva sa veľkej časti istoty, aby dosiahol vysokú ziskovosť; je ochotný riskovať, že istú časť peňazí stratí, pokiaľ je šanca, že jeho investícia bude mať vysoké percento návratnosti, a teda že z nej veľa peňazí získa.

Typy investícií

Rovnako, ako delíme investorov na rôzne typy, existuje aj delenie jednotlivých druhov investícií.

Dlhopisy (nízke riziko) – dlhopisy sú dlhové záväzky organizácií ako vlády, samosprávy a korporácie. Nákup dlhopisu znamená, že vlastníš určitý podiel danej organizácie a máš nárok na pravidelné platby zo zisku, ktorý firma dosahuje. Ten sa vypočíta na základe stanoveného úroku.

Nehnuteľnosti (nízke riziko) – investovanie do nehnuteľností môže byť bezpečný spôsob, ako si udržať svoje peniaze. Niektorí ľudia investujú do kúpy bytu alebo domu a prenajímajú ich, pričom zarobenými peniazmi platia pôžičky a dane súvisiace s touto kúpou. Tento typ investície si vyžaduje mať na začiatok dostatok peňazí, no na druhú stranu môže ísť o výhodnú dlhodobú investíciu so ziskom.

Akcie (vysoké riziko) – ten, kto kúpi akcie spoločnosti, sa stáva jej čiastočným vlastníkom. Majitelia akcií sa nazývajú akcionári a môžu sa podieľať na raste a úspechu firmy. Zisk dosahujú vďaka dividendám – sú to časti zisku firmy, ktoré si akcionári prerozdelia.

Indexové fondy (vysoké riziko) – indexové fondy sú investičné fondy, ktoré sa riadia určitým referenčným indexom (napríklad S&P 500 alebo Nasdaq 100). Keď vložíš peniaze do indexového fondu, budú použité na investovanie do všetkých spoločností, ktoré tvoria konkrétny index. To ti zabezpečuje rôznorodejšie portfólio, ako keď kupuješ jednotlivé akcie.

Kryptomeny (vysoké riziko) – kryptomena je typ meny, ktorá používa digitálne súbory ako peniaze. Zvyčajne sa súbory vytvárajú rovnakými spôsobmi ako kryptografia (veda o skrývaní informácií). Jednou z najznámejších kryptomien je Bitcoin.

Pri investovaní dokáže človek urobiť množstvo chýb, pričom prvou a najväčšou je zbrklosť. Pár tipov pre investovanie nájdeš v článku 10 základných pravidiel investovania.

Existuje niekoľko podcastov aj blogov, ktoré ti pomôžu viac sa zorientovať vo svete investícií. My odporúčame napríklad podcasty Inteligentné Investovanie alebo Som Investor a blog Finax

Pre širší náhľad do ekonomiky si môžeš vypočuť podcast Index a prelistovať aj ich web. Odporúčame tiež obyčajné rozhovory o peniazoch pod názvom MONEY TALKS podcast.

Rovnako si môžeš vypočuť aj náš podcast s odborníčkou na financie Ivanou Mikitovou.

Nezabudni nás sledovať na svojej obľúbenej podcastovej platforme: